środa, 18 maja 2011

Oczyszczalnie gruntowo-korzeniowe

Pora pomału przechodzić do szczegółów. W dzisiejszym „odcinku” opowiem o oczyszczalniach gruntowo-korzeniowych inaczej zwanych oczyszczalniami trzcinowymi.
W skład oczyszczalni trzcinowej wchodzi trzcina pospolita. Oprócz niej sadzi się jeszcze wierzbę krzewiastą (wiklinę), sitowie lub pałkę wodną. Działanie takiej oczyszczalni możemy sprowadzić do odżywiania się roślin składnikami zawartymi w ściekach. W ten sposób dochodzi do rozkładu.
Oprócz takiego zwyczajnego oczyszczania dochodzi jeszcze redukcja związków fosforu i azotu. Ale o tym w następnym odcinku.
Co można powiedzieć dobrego o oczyszczalniach gruntowo-korzeniowych. Są to oczyszczalnie stosowane w Polsce od 20 lat. Przez ten czas znalazły swoje miejsce na podium, a w większości poprzez:
  • długą żywotność ( nawet 50 lat)
  • niezawodną pracę
  • bardzo tania eksploatacja
  • eksploatacja praktycznie bezobsługowa
  • odporność na różne natężenie dopływających ścieków, ich skład i stężenie
  • duża redukcja azotu i fosforu ( ok. 50-80%)
  • bardzo małe, a nawet brak zużycia energii elektrycznej
  • znaczne zmniejszenie wskaźnika BZT5, określającego zapotrzebowanie drobnoustrojów na tlen w celu prowadzenia procesu rozkładu związków organicznych ( ok. 95-98%)
  • system korzeniowy trzciny pobiera wodę ze ścieków, a system oddechowy 
    odparowuję
    ją do atmosfery. W miesiącach letnich takie ujęcie sprawy sprawia, ze odpływ oczyszczonych ścieków do gruntu spada niemal do zera.
  • Wygląd oczyszczalni przypomina część malowniczego ogrodu.

A co można powiedzieć złego o oczyszczalniach gruntowo-roślinnych.
Wad mają mniej niż zalet i też, część z tych wad jest tematem spornym. Niektórzy uważają,że oczyszczalnie gruntowo-roślinne powinny być stosowane tylko gdy właściciel posiada i może przeznaczyć na oczyszczalnie dużą powierzchnię terenu. Średnio powierzchnia przeznaczona pod oczyszczalnię wynosi od 5 do 7 m2 na jedną osobę. Oznacza to, że dla klasycznej 4 osobowej rodziny oczyszczalnia powinna przybrać powierzchnię 20-30m2 co może być dużym obciążeniem, zwłaszcza dla posiadaczy mniejszych działek.
Kolejną wadą tej technologii oczyszczalni jest redukcja zanieczyszczeń. Producenci zakładają, że wymagana redukcja zanieczyszczeń osiąga swój górny pułap dopiero po 2 a nawet 3 latach.
I ostatnią wadą, ale każda z oczyszczalni ma tę wadę, jest spadek efektywności w miesiącach zimowych. 
 W miesiącach zimowych  przydomowe oczyszczalnie ścieków (mowa o trzcinowych), ich efektywność
 spada nawet o 20% . Ten spadek musi być dodatkowo uwzględniony przy powierzchni przeznaczonej pod oczyszczalnię.





6 komentarzy:

  1. W sytuacji gdy żyjemy w domu jednorodzinnym to bywa, iż może nam się okazać pomocna pompa zanurzeniowa https://www.dostudni.pl/pompy-zatapialne,c9.html po to by wypompować zalegającą wodę. Nie mając takiego sprzętu ciężko jest chwilami wyobrazić sobie moment, kiedy zebrana woda albo szambo będzie nam cały czas utrudniać codzienne przebywanie w domu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja niestety nie znam się n oczyszczalniach, ale na pewno jest to ciekaw rozwiązanie. Muszę przyznać, że jak najbardziej sprawdza się również to co napisano w http://piekniejszydom.pl/jak-zbudowac-wc-na-dzialce czyli budowa WC na działce.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ogólnie ja mam u siebie szambo jednak chciałem od samego początku aby całość takich instalacji byłą zrobiona jak najlepiej. Właśnie dlatego za każdym razem decyduję się na kontakt z hydraulikiem https://rost.wroclaw.pl/ i wiem, że jest to właściwa opcja.

    OdpowiedzUsuń
  4. W sumie na pewno każda instalacja wodna jak i sanitarna jest bardzo ważna i ja jestem zdania, że dobrze jest wiedzieć komu takie prace zlecić. Jak dla mnie świetnie zawsze się współpracuje z hydraulikiem https://hydraulikon.pl/ i jak najbardziej takie kwestie są bardzo ważne.

    OdpowiedzUsuń
  5. Gdy potrzebujesz szybkiej i fachowej pomocy hydraulicznej w Warszawie, warto skorzystać z usług firmy Hydraulik-Warszawa. Ich wykwalifikowany zespół hydraulików świadczy szeroki zakres usług, od napraw i awarii po instalacje i modernizacje. Zobacz, jak mogą Ci pomóc, odwiedzając stronę https://hydraulik-warszawa.pl/.

    OdpowiedzUsuń
  6. Czy wiesz, że regularne przeglądy instalacji hydraulicznej mogą zapobiec wielu poważnym problemom i awariom? Na https://darek-hydraulik.pl/ oferujemy kompleksowe usługi hydraulika, które obejmują zarówno drobne naprawy, jak i duże remonty. Z pomocą naszego doświadczonego zespołu, Twoje instalacje będą działać bez zarzutu przez długie lata. Nie czekaj na awarię - zadbaj o swoją instalację już dziś.

    OdpowiedzUsuń