środa, 18 maja 2011

Pierwszy post przeznaczę na szambo ;)

Od czego by tu zacząć?
Ponoć najtrudniej jest coś zacząć. Czy też macie takie zdanie na ten temat? Może zacznę od podstawowych informacji pomału rozkręcając się i przechodząc do trudniejszych bardziej rozbudowanych pojęć.
A więc, w dzisiejszym odcinku przedstawię bardzo pobieżnie, (bo chyba nie ma sensu od razu przechodzić na głęboką wodę) terminologię szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków.
Czym jest szambo?
Szambo to nic innego jak przygotowany pod ścieki bezodpływowy zbiornik. Najczęściej jest on wykonany z jednego z trzech materiałów: betonu, żelbetonu oraz tworzyw sztucznych. Szambo wykonane z betonu i żelbetonu jest bardzo ciężkie, związku z tym wymaga specjalnego transportu do przyszłego właściciela. Jego waga utrudnia rozmieszczenie i zakopanie szamba, ale natomiast jest to szambo bardzo trwałe, odporne na różnego rodzaju uszkodzenia np. gdy zostanie usytuowane przy drodze czy przy drzewie którego korzenie mogą uszkodzić strukturę ścian szamba. Tworzywa sztuczne są dużo łatwiejsze w transporcie, a umocowanie szamba może wykonywać jedna osoba. Ale kij ma dwa końce. Tego typu szambo jest wrażliwsze na uszkodzenia. W przypadku rozmieszczenia przy drodze wymagane jest zbudowanie dodatkowej betonowej zasłony która ochroni zbiornik. Zbiorniki z tworzyw sztucznych są też bardzo wrażliwe na wody gruntowe, gdy poziom wód gruntowych jest stosunkowo wysoki, istnieje szansa, że zbiornik zacznie się przemieszczać i dojdzie do uszkodzenia. Co mogę jeszcze powiedzieć o szambie? Wymagania prawne dotyczące szamba ograniczają się do zastosowania minimalnej odległości zbiornika od okien, drzew i granic działki. Cena montażu jest stosunkowo niska, ale za to eksploatacja należy do grupy wyzyskiwaczy.
To tyle na sam początek o szambie. Na pewno jeszcze powrócę do tematyki szamba.
Pora na oczyszczalnię ścieków. Ale, żeby było estetyczniej to mozę w następnym poście.

2 komentarze:

  1. Ja także mam u siebie na działce szambo i jestem zadowolona z jego użytkowania. Tym bardziej, że wszystko działa prawidłowo. Nawet w sklepie https://www.dostudni.pl/ dokupiłam kilka przydatnych rzeczy do jego obsługi.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie jeśli nie mamy podłączenia do kanalizacji to jak najbardziej takie rozwiązania mogą być dobre. Ważnym jest, aby całość prac wykonała osoba, która się na tym zna. Ja mogę polecić hydraulika http://hydraulicy.warszawa.pl/ który moim zdaniem wie co robić.

    OdpowiedzUsuń