środa, 18 maja 2011

Ile to kosztuje

W poprzednich postach wspomniałem, o tym jak bardzo opłaca się zakupić przydomową oczyszczalnię ścieków, o tym że inwestycja zwraca się w przeciągu dwóch lat i, ze można dostać dotację na budowę oczyszczalni. Dziś choć krótko to chciałem konkretnie przedstawić jeden z znalezionych w sieci kosztorysów, takiej przykładowej oczyszczalni oraz szamba. Zacznę od szamba.


Klasyczny zbiornik szamba to około 10m3, w żelbetonie taki zbiornik kosztuje 1800-4000zł. Taki sam zbiornik tyle, ze z tworzyw sztucznych sięga swą wartością 4600-7000zł. Pełen montaż wraz z dowozem mieści się w granicy 1800-2100zł no i na koniec eksploatacja, czyli wywóz szamba. Cena wywozu to około 10-15zł /m3 (Przy 4 osobowej rodzinie wymagany wywóz szamba to około co dwa tygodnie). Podsumowanie zostawiam wam, czytelnikom.
A jak wygląda sprawa oczyszczali:
Najpierw trzeba załatwić projekt oczyszczalni (czasem bywa w cenie oczyszczalni) cena ok 300-800zł. Przedstawię tu teraz ceny dla oczyszczalni dla 4-5 osób (montaż+materiały):
Oczyszczalnia drenażowa – 6000-85000zł, hydrobotaniczna – 12000-18000zł, z złożem biologicznym – 6500-22000zł, z osadem czynnym 1100-18600zł. Opłaty stałe (eksploatacja): usuwanie osadów z osadnika glinianego – 120 zł /2 lata, biopreparaty – 50-80zł /rok.


Przepraszam, że nie rozpisałem tego dokładniej. Jednak uważam, że nie ma sensu wdrażać się w szczegóły cenowe jakimi są obarczone przydomowe oczyszczalnie ścieków. Teraz już macie ogólny kosztorys. A dylemat wyboru pozostawiam wam.
Do usłyszenia :)




Oczyszczalnie gruntowo-korzeniowe

Pora pomału przechodzić do szczegółów. W dzisiejszym „odcinku” opowiem o oczyszczalniach gruntowo-korzeniowych inaczej zwanych oczyszczalniami trzcinowymi.
W skład oczyszczalni trzcinowej wchodzi trzcina pospolita. Oprócz niej sadzi się jeszcze wierzbę krzewiastą (wiklinę), sitowie lub pałkę wodną. Działanie takiej oczyszczalni możemy sprowadzić do odżywiania się roślin składnikami zawartymi w ściekach. W ten sposób dochodzi do rozkładu.
Oprócz takiego zwyczajnego oczyszczania dochodzi jeszcze redukcja związków fosforu i azotu. Ale o tym w następnym odcinku.
Co można powiedzieć dobrego o oczyszczalniach gruntowo-korzeniowych. Są to oczyszczalnie stosowane w Polsce od 20 lat. Przez ten czas znalazły swoje miejsce na podium, a w większości poprzez:
  • długą żywotność ( nawet 50 lat)
  • niezawodną pracę
  • bardzo tania eksploatacja
  • eksploatacja praktycznie bezobsługowa
  • odporność na różne natężenie dopływających ścieków, ich skład i stężenie
  • duża redukcja azotu i fosforu ( ok. 50-80%)
  • bardzo małe, a nawet brak zużycia energii elektrycznej
  • znaczne zmniejszenie wskaźnika BZT5, określającego zapotrzebowanie drobnoustrojów na tlen w celu prowadzenia procesu rozkładu związków organicznych ( ok. 95-98%)
  • system korzeniowy trzciny pobiera wodę ze ścieków, a system oddechowy 
    odparowuję
    ją do atmosfery. W miesiącach letnich takie ujęcie sprawy sprawia, ze odpływ oczyszczonych ścieków do gruntu spada niemal do zera.
  • Wygląd oczyszczalni przypomina część malowniczego ogrodu.

A co można powiedzieć złego o oczyszczalniach gruntowo-roślinnych.
Wad mają mniej niż zalet i też, część z tych wad jest tematem spornym. Niektórzy uważają,że oczyszczalnie gruntowo-roślinne powinny być stosowane tylko gdy właściciel posiada i może przeznaczyć na oczyszczalnie dużą powierzchnię terenu. Średnio powierzchnia przeznaczona pod oczyszczalnię wynosi od 5 do 7 m2 na jedną osobę. Oznacza to, że dla klasycznej 4 osobowej rodziny oczyszczalnia powinna przybrać powierzchnię 20-30m2 co może być dużym obciążeniem, zwłaszcza dla posiadaczy mniejszych działek.
Kolejną wadą tej technologii oczyszczalni jest redukcja zanieczyszczeń. Producenci zakładają, że wymagana redukcja zanieczyszczeń osiąga swój górny pułap dopiero po 2 a nawet 3 latach.
I ostatnią wadą, ale każda z oczyszczalni ma tę wadę, jest spadek efektywności w miesiącach zimowych. 
 W miesiącach zimowych  przydomowe oczyszczalnie ścieków (mowa o trzcinowych), ich efektywność
 spada nawet o 20% . Ten spadek musi być dodatkowo uwzględniony przy powierzchni przeznaczonej pod oczyszczalnię.





Oczysczalnie - podstawy

W poprzednim poście obiecałem, że oprócz szamba napiszę o przydomowych oczyszczalniach ścieków. Żeby być słownym poświęcę w pełni tego posta na pierwsze rozpoznanie przydomowych oczyszczalni ścieków. Z czym to się je? I co to tak naprawdę jest.
Przydomowe czyszczalnie ścieków są alternatywą dla szamba i kanalizacji. Aczkolwiek sugeruję posiadać podłączenie pod kanalizację. Gdy nie ma możliwości skorzystania z kanalizacji, oczyszczalnie domowe są idealnym rozwiązaniem dla domu.
Co to jest? Przydomowe oczyszczalnie ścieków to nic innego jak zwykłe oczyszczalnie, tylko, że na małą skalę. Na skalę domową. W przeciwieństwie do szamba które tylko magazynuje ścieki i które w czasie awarii zalewa nas brzydkim zapachem, oraz szlamem, to przydomowe oczyszczalnie ścieków oczyszczają nieczystości, co sprawia, że w czasie awarii nie musimy borykać się z takim problemem jak zapach czy wyżej wspomniany szlam. Ich skuteczność sięga nawet 90% dostarczanych ścieków, tzn są w stanie oczyścić aż 90% oczyszczanych ścieków. Oczywiście w miesiącach zimowych skuteczność spada, ale nie na tyle by się zamartwiać bo wciąż sięga 75-80%.
W przeciwieństwie do szamba to jest to droga inwestycja. Oczyszczalnie są ponad 4 krotnie droższe, ale... Należy wspomnieć, bo wiele osób nie wie, że eksploatacja oczyszczalni jest 3 krotnie niższa niż szamba. Co w rezultacie sprawia, że początkowa cena nie jest taka zła. Mało tego! Na forach popytałem się posiadaczy oczyszczalni jak to z tymi kosztami jest, zdecydowana większość osób mówi, że koszta zakupu i montażu oczyszczalni zwróciły się całkowicie w przeciągu dwóch lat! I powiedzcie, że się nie opłaca. Żeby było mało pochwal, powiem, że przydomowe oczyszczalnie ścieków należą do inwestycji proekologicznych, a co za tym idzie, istnieje możliwość uzyskania dotacji na budowę nawet w 70% wszystkich kosztów montażu.
Już się nakręciłem, żeby powiedzieć więcej i więcej o oczyszczalniach, ale powstrzymam się postaram się napisać dokładniej na konkretne tematy związane z oczyszczalniami.
Do następnego postu.

Pierwszy post przeznaczę na szambo ;)

Od czego by tu zacząć?
Ponoć najtrudniej jest coś zacząć. Czy też macie takie zdanie na ten temat? Może zacznę od podstawowych informacji pomału rozkręcając się i przechodząc do trudniejszych bardziej rozbudowanych pojęć.
A więc, w dzisiejszym odcinku przedstawię bardzo pobieżnie, (bo chyba nie ma sensu od razu przechodzić na głęboką wodę) terminologię szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków.
Czym jest szambo?
Szambo to nic innego jak przygotowany pod ścieki bezodpływowy zbiornik. Najczęściej jest on wykonany z jednego z trzech materiałów: betonu, żelbetonu oraz tworzyw sztucznych. Szambo wykonane z betonu i żelbetonu jest bardzo ciężkie, związku z tym wymaga specjalnego transportu do przyszłego właściciela. Jego waga utrudnia rozmieszczenie i zakopanie szamba, ale natomiast jest to szambo bardzo trwałe, odporne na różnego rodzaju uszkodzenia np. gdy zostanie usytuowane przy drodze czy przy drzewie którego korzenie mogą uszkodzić strukturę ścian szamba. Tworzywa sztuczne są dużo łatwiejsze w transporcie, a umocowanie szamba może wykonywać jedna osoba. Ale kij ma dwa końce. Tego typu szambo jest wrażliwsze na uszkodzenia. W przypadku rozmieszczenia przy drodze wymagane jest zbudowanie dodatkowej betonowej zasłony która ochroni zbiornik. Zbiorniki z tworzyw sztucznych są też bardzo wrażliwe na wody gruntowe, gdy poziom wód gruntowych jest stosunkowo wysoki, istnieje szansa, że zbiornik zacznie się przemieszczać i dojdzie do uszkodzenia. Co mogę jeszcze powiedzieć o szambie? Wymagania prawne dotyczące szamba ograniczają się do zastosowania minimalnej odległości zbiornika od okien, drzew i granic działki. Cena montażu jest stosunkowo niska, ale za to eksploatacja należy do grupy wyzyskiwaczy.
To tyle na sam początek o szambie. Na pewno jeszcze powrócę do tematyki szamba.
Pora na oczyszczalnię ścieków. Ale, żeby było estetyczniej to mozę w następnym poście.

Witam serdecznie na moim blogu

Witam wszystkich serdecznie na moim blogu. W pierwszym poście będzie bardzo krótko i treściwie :)
Jak pewnie się domyślacie blog jest o przydomowych oczyszczalniach ścieków. I właśnie o tym zamierzam pisać. Oprócz tego mam zamiar poruszyć tematykę szamba, oraz ekologi. Będą to raczej dłuższe artykuły, które będą w pewnym sensie moimi przemyśleniami na temat zastosowanych technologii, sposobów oczyszczania ścieków,cen, dotacji na oczyszczalnie oraz krótkich nowinek z kraju i ze świata. Oczywiście dotyczących ekologii i oczyszczalni.
Mogą się tu pojawiać różnego rodzaju filmy i zdjęcia, które będą wspierać mnie w swoich wywodach i przedstawiać to czego opowiedzieć słowami się nie da.
Na dzisiaj wystarczy :) Zapraszam do częstego odwiedzania :)